10.8.2017 / Gösterim Sayısı : 281

Yeni Tesis Fındık Bahçeleri Erken Ürün Veriyor

#fındık hasadı #2017.8.10 Yeni Tesis Fındık Bahçeleri Erken Ürün Veriyor

​          2013 yılında başlatılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Trabzon Ticaret Borsası ve Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi" kapsamında ekonomik ömrünü tamamlamış ve verimden düşmüş fındık bahçelerinin sökülerek yerine yeni fındık dikim sistemlerinin uygulandığı örnek bahçeler tesis edilmiştir. Fındığın yoğun olarak yetiştirildiği ilçelerimizde görülebilen, grup yolu kenarlarına yakın yerlerde kurulan bu bahçelerde beklenen süreden çok önce yani 2,5 yıl gibi kısa bir zamanda verime geçmiş bulunmaktadır. Tesis edilen bu bahçelerden Ortahisar İlçesi Karakaya mahallesinde düzenlenen tarla günü törenine Ortahisar Kaymakamı Sayın Numan HATİPOĞLU, Ortahisar Belediye Başkan V. Abdullah URALOĞLU, Trabzon Ticaret Borsası Meclis  Başkanı Mehmet CİRAV, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit GÜLBAY ve Şube Müdürü Ali Kemal YILDIZ, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Proje sorumlusu Hüseyin İrfan BALIK, Kamu ve Özel Kuruluş temsilcileri ve üreticiler katıldı.           

          Tarla gününün açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit GÜLBAY; Trabzon Ticaret Borsası ve Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü  ile müşterek yürüttüğümüz Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında 9 İlçemizde toplam 136,5 dekar verimden düşmüş yaşlı fındık bahçelerini söküp farklı dikim sistemlerini uygulayarak yeni bahçeler kurulduğunu ifade etti ve bu uygulamaların artarak devam edeceğini söyledi.

          GÜLBAY; Projenin esas amacının 50 yaş ve üzeri fındık bahçelerinin sökülerek yenilenmesi neticesinde İlimizde verimin 90 kg/da'dan bu uygulama sonucu dekara verimin 200-250 kg'ın üstüne çıkılması sağlanacaktır. Ayrıca üreticilerce yeni teknik uygulamaların benimsenmesi konusunda gösterdikleri ilginin beklentilerin üzerinde olduğunu vurgulayarak hazırladıkları yeni proje ile 10 ilçemizde toplam 200 üreticiye fındıkta budama eğitimi verildiğini ve kursiyerlerin sertifikalandırıldıklarını söyledi"

          İl Müdürü GÜLBAY; her yıl Ekonomi Bakanlığının emirleri doğrultusunda İlimizde oluşturulan komisyon marifetiyle fındık hasat tarihleri belirlenmekte olduğunu vurgulayarak bu yıl 0-250 metre rakım arası 6 Ağustos, 250-500 metre rakım arası 11 Ağustos, 500-750 metre rakım arası 19 Ağustos fındık toplama tarihi olarak belirlenmiştir. Bizde bugün burada yeni tesis fındık bahçemizin erken verime yatmış olmasını ve hemde hasat günü törenini bir arada yaparak çiftçilerimizi bilgilendirmiş olduk dedi.

          Ortahisar Belediye Başkan V. Abdullah URALOĞLU'da konuşmasında kendilerinin de fındık bahçesi olduğunu, fakat eski ocak usulü dikim yapıldığını ve yeterli ürün alamadıklarını belirterek bu yeni dikim sistemini çok beğendiğini ve kendi bahçesinde de bu tür uygulama yapacağını belirterek bukonuda üreticilerimizi bilgilendiren ve yeni tesis bahçelerin kurulmasında emeği geçenlere ve Tarım İl Müdürü ile çalışanlarına teşekkür etti.

          Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet CİRAV; Borsamızın desteği ile 3-4 yıldan beri Tarım İl Müdürlüğü ve Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü işbirliği ile yürütmekte olduğumuz "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi" kapsamında burada tesis edilen 2700 m2 örnek proje bahçesinin ilk hasadını yapıyoruz. Ocak usulü dikimde genellikle fındık dalları 5 yıldan sonra mahsüle yatmakta iken bu projede uygulanan ikili dal sistemi dikiminde dallar 2-3 yıldan itibaren mahsül vermektedir. Dolayısıyla üreticinin zaman kaybı fazla olmamaktadır. Bu nedenle yeni dikim sistemlerini üreticiler tercih etmektedir.. Aynı zamanda yeni tesis bahçelerde, yaşlı bahçelerde  görülen kurak etkisi görülmemektedir dedi. CİRAV, konuşmasının devamında İlimizin farklı ilçelerinde sahil, orta ve yüksek kuşaklarda örnek bahçeler kurulduğunu ve farklı fındık çeşitleri ile uygulamalar yapıldığını belirterek, projenin uygulamasında Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine ve emeği geçenlere teşekkür etti.

          Ortahisar Kaymakamı Numan HATİPOĞLU yaptığı konuşmada özet olarak; Kendisinin Ordu'lu olması nedeniyle fındık üreticisi bir ailenin çocuğu olarak fındık işiyle yakından ilgilendiğini geçmiş yıllarda fındık hasat ettiğini belirterek, bu projenin Trabzon'da uygulanmasından memnuniyet duyduğunu ve üreticiler için bu projenin bir çıkış olabileceğini vurguladı. Ayrıca yeni sistem dikimi beğendiğini Ordu'da kendi bahçesinde de bu tür uygulamaya geçeceğini belirterek projenin hazırlanması ve uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 


''