11.8.2017 / Gösterim Sayısı : 287

Fındık Bahçelerinde Yenileme Budamaları Projesi Tarla Günü Yapıldı

#Fındık Bahçelerinde Yenileme Budamaları Projesi Tarla Günü Yapıldı

​          Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde İl Müdürlüğümüz işbirliği ile yürütülen "Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi" kapsamında İlimizde uygulanan "Fındık Bahçelerinde Yenileme Budamalarının Yaygınlaştırma Projesin" nin uygulandığı örnek bahçelerden Ortahisar İlçesi Doğançay mahallesinde Remzi Satılmış'ın fındık bahçesinde tarla günü düzenlendi. Tarla gününe mahalle muhtarı, çiftçiler, Fındık Araştırma Enstitüsünden Proje Koordinatörü Selda KAYALAK BALIK, Ortahisar İlçe Müdürlüğü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personelleri ile İl Müdürü Cahit GÜLBAY, Şube Müdürü Ali Kemal YILDIZ ve İl Müdürlüğü proje sorumlusu Mühendis Suzan KOL katıldılar.

          İl Müdürü Cahit GÜLBAY yaptığı konuşmasında; İlimizde 9 İlçe de 10 çiftçimizin fındık bahçelerinde uygulamış olduğumuz bu projenin verime ne ölçüde etkili olduğunu bugün burada görmekteyiz. Proje kapsamında çiftçilerimizin bahçelerinde önce teknik budama ve toprak analizi yapıldıktan sonra analiz sonuçlarına göre tarım kireci, kimyasal gübre ve ahır gübresi kullanımı ve ayrıca hastalık ve zararlılara karşı ilaçlı mücadele yapılmıştır.

          Bu girdiler 3 yıl süreyle proje kapsamında Bakanlığımız tarafından karşılanmıştır. Bu gün burada çiftçimiz Remzi SATILMIŞ alınan sonuçtan çok memnun olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca kendisinin bu şekilde olumlu bir sonuç yani ürün artışı olacağını tahmin etmediğini ifade etmektedir. Çiftçimizin memnuniyeti ve  % 40 gibi bir ürün artışının olduğunu ve bu bahçelerde fındığın kuraktan etkilenmediğini, iç dolgunluğunun çok iyi olduğunu görmek bizi de mutlu etmiştir dedi.

          Konuşmasının devamında GÜLBAY projenin 2015 yılında başladığını ve 3 yıllık bir proje olduğunu vurgulayarak bu tür projelerin yaygınlaştırılması için elimizden geleni yapacağız dedi ve Fındık Araştırma Enstitüsü Proje Koordinatörüne ve İl Müdürlüğümüzde projeye emeği geçen teknik personellere teşekkür etti.

          Giresun Fındık Araştırma Enstitüsünden Proje Koordinatörü Selda KAYALAK BALIK'da yaptığı kısa konuşmasında; Projenin Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde 3 yıldan beri 38 üreticimizin bahçesinde uygulandığını belirterek uzman mühendislerin gösterdiği ve anlattığı şekilde budama gübreleme ve ilaçlama yapılmış olan proje bahçelerinde verimde % 40'a yakın ürün artışı gözlemlemiş bulunmaktayız. Bu bahçede ise tahminlerimizin üzerinde ürün artışı olduğunu gözlemledik. Bu nedenle üreticimize gayretlerinden ötürü teşekkür ediyoruz dedi.

          Bahçe sahibi üreticimiz Remzi SATILMIŞ da; kendisine tanınan bu imkanı elinden geldiği kadar tekniğine uygun bir şekilde uygulamaya çalıştım ve alınan sonuçtan çok memnun olduğunu belirterek İl Müdürülüğüne ve proje yürütücülerine teşekkür etti. Daha sonra birlikte fındık hasadı yapılarak törene son verildi.


''