12.10.2017 / Gösterim Sayısı : 150

Okul Kantinlerine Sıkı Denetimler Devam Ediyor

#12.10.2017 Okul Kantinlerine Sıkı Denetimler Devam Ediyor

​          Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürü Cahit GÜLBAY, yazılı açıklamasında, 18.09.2017 pazartesi günü başlayan yeni eğitim-öğretim döneminde okul kantinlerindeki hijyen şartları ve tüketime sunulan gıdaların güvenilirliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

          Bakalığın, okullardaki kantinler, kafeteryalar ve büfelerde satışa sunulan gıdaların güvenilirliği konusunda usul ve esasları belirlediğine işaret eden Gülbay, buralarda çalışanların da işin gerektirdiği gıda güvenilirliği, sağlığın korunması ve hijyen konularında eğitildiklerini bildirdi.

          Gülbay, okullarda denetimlerin yeni eğitim-öğretim döneminde de devam edeceğinin altını çizerek, şöyle devam etti: "Müdürlük olarak 2011 yılından bugüne okullar, yaz okulları ve kamplarda bulunan kantin ve yemekhaneleri her sömestrde en az bir kez olmak üzere yılda iki kez denetliyoruz. Denetimlerimizi il ve ilçe Müdürlüklerimizde görevli olan 80 gıda kontrol görevlisi personellerimizle yapmaktayız. Bu kapsamda 2017-2018 eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte; okul kantinlerine yönelik toplam 192 denetim gerçekleştirdik. Ayrıca fakülte  kantin ve yemekhaneleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu yemekhaneleri ve fakülte ve okul çevrelerindeki gıda satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik  566 denetim gerçekleştirdiklerini ve denetimlerin eğitim öğretim boyunca devam edeceğini kaydetti..

          Okul kantinlerinin yanı sıra okullara hizmet veren yemekhanelerde de resmi kontrollerin gerçekleştirildiğine değinen Gülbay, bu konuda gerekli denetimlerin yapılmakta olduğunu kaydetti.

          Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlığı açısından okul kantinlerinde satılan gıdaların hijyenik olmasını ve sağlıklı beslenmelerini çok önemli görüyorum. Bu çerçevede genel eğitim ve denetim faaliyetlerimizin yanı sıra 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde ayrıca 18 ilçe müdürlüğümüzün yapacağı sunumlarla öğrenim gören bütün çocuklarımızın bu konuda daha da bilinçlenmesini sağlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

          Gülbay, velilerin ve öğrencilerin de okul kantinlerinde karşılaştıkları hijyenle ilgili olumsuzlukları 174 Alo Gıda hattına bildirmelerinin, denetimlere önemli katkı sağlayacağını bildirdi.


''