8.11.2017 / Gösterim Sayısı : 84

Fındık Budama Eğitimleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

#2017.11.8 Fındık Budama Eğitimleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

​          İl Müdürlüğümüz,  Akçaabat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akçaabat Halk Eğitim Müdürlüğü ve Akçaabat Ziraat Odası tarafından ortaklaşa açılan 'Fındık Yetiştiriciliği Eğitimi' 23 Ekim-3 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

          Eğitimlerde; Toprak tahlilinin önemi, bahçe tesisi, fındıkta budama, gübreleme, hastalık ve zararlılarla mücadele ile hasat ,harman ve depolama konularında 3 gün teorik ve 2 gün uygulamalı olmak üzere beş gün eğitim verildi. Eğitim sonrası kursiyerlere Akçaabat Ziraat odası tarafından  budama seti (Testere, budama makası, eldiven ve fındık kitabı) hediye edildi

          Fındıkta Budama Kursu'na  kayıtlı 35 kursiyerden kursa devam edip başarı gösteren 17 kursiyer belge almaya hak kazandı. Kursiyerlere, 08 Kasım 2017 tarihinde Valimiz Sayın Yücel YAVUZ , İlçe Kaymakamı Dr. Soner ŞENEL , İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim NEZİR , Akçaabat HALK Eğitim Müdürü Mustafa TÜRKOĞLU ve Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU'nun katılımlarıyla düzenlenen  törenle sertifikaları verildi.

          İlimizde göreve geldiği günden itibaren tarım ve hayvancılığa önem veren kırsal kalkınma adına tüm projeleri destekleyerek yapılan eğitim çalışmalarına bizzat katılan Valimiz  Sayın Yücel YAVUZ bu tür eğitimlerin çok önemli olduğunu söyleyerek üreticilerin bu kurslar sayesinde hatalarını minimize ederek birim alandan daha kaliteli ve daha fazla ürün alacaklarını dile getirdi. Ayrıca sayın Valimiz  "Fındık üretimi ve ihracatının ilimizde, bölgemizde ve ülke genelinde hatırı sayılır bir yerde olduğunu,  fındığın Trabzon'un ve bölgenin en önemli geçim kaynağını teşkil ettiğini vurguladı

          Akçaabat Kaymakamı, Vali Yardımcısı Vekili Dr. Soner ŞENEL Fındıkta verimin arttırılmasına yönelik yapılan bu kursların çok önemli olduğunu, bu kursların üreticilerin yanlışlarını görerek bu yanlışlarını gidermelerini sağlayacağını, bu tür  programların öncelikleri olduğunu söyledi. ŞENEL bu eğitimlerle sertifika almaya hak kazanan budayıcıların, İlçemizde budama alanındaki boşluğu doldurarak önemli katkılarının olacağını , böylelikle  verimin önemli oranda artacağına dikkat çekti.

          Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU odamızın her türlü tarımsal konularda çiftçinin yanında olduğunu söyledi. Fındıkla ilgili olan bu kursun İlçemizde 2017 yılında açılan üçüncü  kurs olduğunu  vurguladı. Kurslara olan yoğun talebin kendilerini sevindirdiğini, talep olması halinde değişik konularda bu tür kursları açmaya devam edeceklerini belirtti. EYÜPOĞLU katkılarından dolayı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

          İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY bu kurslarla İlimizin en önemli ürünü olan fındığın bahçelerde yapılan yanlış uygulamaların önüne geçileceğini, bunun sonucu olarak da üreticilerimizin birim alandan daha kaliteli, yüksek randımanlı ve daha fazla ürün alarak üreticilerin gelirlerinde artış olacağını dile getirdi. GÜLBAY kurslara olan yoğun talepten dolayı üreticilerin talep etmeleri halinde her ilçede kursların açılarak devam edileceğini, bunun için çiftçilerimizin İlçe Halk Eğitim Müdürlüklerine veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat ederek kayıtlarını yaptırmalarını söyledi.

          Konuşmaların ve sertifika dağıtımının ardından Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet EYÜPOĞLU Sayın Valimiz Yücel YAVUZ' a, İlçe Kaymakamı Dr. Soner ŞENEL' e , İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY' a ve Ziraat Mühendisi Erdal YİĞCİ' ye  katkılarından dolayı plaket takdim etti.

          Eğitim İl Müdürlüğümüzde görevli konu uzmanı Ziraat Mühendisi Erdal YİĞCİ tarafından verildi.


''