26.12.2017 / Gösterim Sayısı : 188

Gıda Denetim Hizmetlerine Araç Takviyesi

#Gıda Denetim Hizmetlerine Araç Takviyesi

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Yem Şubesi Müdürlüğüne, Bakanlığımızın destekleri ile kontrol ve denetim hizmetlerinde kullanılmak üzere bir adet daha tam donanımlı numune alma aracı satın alındı.

İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY, işletmelerden alınan numunelerin uygun şartlarda muhafaza edilerek laboratuvara nakledilmesinde tam donanımlı araçların sağladığı imkânlarla kontrol ve denetim hizmetlerinin daha etkin ve daha verimli bir şekilde sürdürüleceğini belirtti.  

Trabzon ili sınırları dâhilinde 8 bin 88 adet gıda ve yem işletmesi bulunuyor. Bu işyerlerine, 83 Gıda Kontrol Görevlisi ile 13 bin 76 denetim gerçekleştirildi. Bu denetim ve kontrollerde 6 bin 99 adet numune alındı. Alo 174 Gıda İhbar ve şikâyet hattı nedeniyle 249 adet başvuru oldu, bunlardan 7 başvurunun işlemleri devam ederken 242 başvuru ise sonuçlandırıldı. Yapılan tüm bu denetimler sonucunda toplamda 44 adet gıda satış yeri, üretim ve toplu tüketim işletmesine 455 bin 403 TL idari para cezası uygulandı.

Denetimlerin 2018 yılında da artarak devam edeceğini, tüketicilerin satın aldıkları gıdalarla ilgili şikâyetlerini "Alo 174 Gıda Hattı"nı arayarak ihbarda bulunmaktan kaçınmamaları gereği önemle belirtildi. 

''